Jak wybrać farbę do betonu?

Dzisiaj malowanie betonu nie jest już dla nikogo niczym niezwykłym. Stąd też popularność farb do betonu, których przybywa w sklepach branżowych. Wiele osób jednak zupełnie nie wie, na co zwracać uwagę, kupując tego typu produkt. Podpowiadamy zatem, jak dokonać trafnego wyboru. Jakie w ogóle są rodzaje farb do wylewki?

Popularne farby do betonu i którą wybrać?

Decydując, którą farbę wybrać, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kwestię tego, co ma być przy jej pomocy pomalowane. Na jakie zagrożenia wystawiona będzie dana powierzchnia? Jeśli bowiem mówimy o mało obciążanej powierzchni wewnątrz budynku, wybrać można w zasadzie dowolną farbę przeznaczoną do betonu. Jednak w przypadku powierzchni zewnętrznych sprawa nie jest już tak prosta.

Jak wybrać farbę do betonu?

Najlepszą jakościowo, najlepiej chroniącą powierzchnię, farbą do betonu jest niewątpliwie model epoksydowy. Farba ta chroni nie tylko przed zagrożeniami chemicznymi czy fizycznymi, takimi jak choćby wilgoć czy działanie różnych substancji, ale również zabezpiecza beton przed pękaniem wskutek nadmiernego obciążania. Stosuje się ją między innymi do malowania powierzchni betonowych, które mają być dostosowane do intensywnego ruchu kołowego rozmaitych pojazdów. Ponadto, do powierzchni zewnętrznych wykorzystuje się również farby kauczukowe, które doskonale chronią przed wilgocią oraz oddziaływaniem substancji o różnych kwasowościach. Nieco gorzej wypadają one w kwestii odporności na obciążenia.

Do użytku domowego czy też przydomowego poleca się często farby akrylowe lub akrylowo-silikonowe. Ich zaletą jest uniwersalność, gdyż z powodzeniem można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdzają się w przypadku m.in. tarasów, chodników, ale też podłóg. Kiepsko znoszą silne obciążenia, jednak dobrze chronią przed innego rodzaju zagrożeniami. Szczególnie farby akrylowe z dodatkiem silikonu wykazują bardzo dobre właściwości ochronne. Dzięki zawartości silikonu świetnie znoszą stały kontakt z wilgocią, stąd też można je z powodzeniem stosować na przykład przy domowym basenie czy też przy często nawadnianym trawniku.