Wiele osób z pewnością zastanawia się, planując zakup mieszkania czy wybierać nowe mieszkania i jedynie je wykańczać, czy przeprowadzać remont w mieszkaniu z rynku wtórnego. Każde rozwiązanie posiada plusy i minusy, a wybór nie jest prosty. W tym tekście przedstawimy zalety każdego z tych rozwiązań oraz podpowiadamy które opcje warto wybrać w danej sytuacji.

Wykończenia nowego mieszkania czy remont mieszkania z rynku pierwotnego?

Rynek pierwotny — wykończenia

Wykończenie na rynku pierwotnym to najbardziej komfortowa opcja. Polega ona jedynie na dostosowaniu mieszkania, które otrzymujemy w stanie surowym lub wstępnie wykończonym. Nie musimy obawiać się o stan instalacji, niebezpiecznie rozwiązania oraz możemy dostosować mieszkanie w 100% do własnych potrzeb. Wykończenie mieszkania będzie również nieco tańsze w wielu przypadkach niż remont. Deweloperzy dają również w wielu przypadkach gwarancje na mieszkanie lub jego elementy. Duży wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych na rynku oraz “szybkie” wykończenie według własnego projektu jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Rynek wtórny — remont

Decydując się na remont mieszkania z rynku wtórnego, będziemy musieli włożyć w niego nieco więcej siły. Pierwszym minusem, który napotkamy tuż po zakupie mieszkania, jest usunięcie wszystkich pozostałości, mebli itp. po poprzednich właścicielach. Wątpliwości budzić może też stan techniczny budynku oraz konieczność dostosowania pomieszczeń czy ich rozkładu do swojego planu np. poprzez wyburzanie ścian itp. Remont oprócz kosztów wykończenia mieszkania pochłonąć może środki na jego uprzątnięcie i dostosowanie. Plusem remontu mieszkania używanego może być atrakcyjna cena oraz fakt, że na rynku znajdują się też mieszkania w dobrym stanie, które należy po prostu odnaleźć w gąszczu innych ofert.

Wykończenie czy remont?

Podsumowując cały temat, nie ma jedynej i najlepszej odpowiedzi na to pytanie. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wybór rynku pierwotnego będzie teoretycznie najlepszym rozwiązaniem na każdej płaszczyźnie. Jeśli zaś szukamy oszczędności lub chcemy mieszkać lepszej lokalizacji i jesteśmy w stanie poświęcić dla tego elementu nieco więcej pieniędzy czy czasu mieszkanie z rynku wtórnego może okazać się też korzystne.