Zlecenie wykonania całego remontu ekipie remontowej to ogromny koszt. Dlatego wiele osób decyduje się samodzielnie wyremontować swój lokal, fachowcom zlecając najwyżej te najtrudniejsze prace. Wykonanie remontu na własną rękę wymaga jednak starannego przygotowania. Jedną z najistotniejszych kwestii jest skompletowanie niezbędnych narzędzi do remontu.

Samodzielny remont mieszkania

Z pewnością wykonanie remontu na własną rękę to wyzwanie. Niemniej jednak dzisiaj nawet laik jest w stanie wykonać wiele prac remontowych, dzięki wszechobecnym poradnikom. Wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć w internecie filmy poradnikowe na każdy temat związany z remontem. Dlatego też każdy może samodzielnie pomalować ściany, położyć płytki czy panele. Posiadając nieco więcej wiedzy budowlanej, można również zdecydować się na samodzielny montaż urządzeń sanitarnych. Trudniejsze prace elektryczne i hydrauliczne warto jednak zlecić fachowcom.

Lista narzędzi potrzebnych do remontu

Przygotowanie listy narzędzi

Przed rozpoczęciem pracy zalecamy sporządzenie pełnej listy narzędzi, które przydadzą się podczas remontu. Zawartość listy będzie zależna od zakresu planowanych prac remontowych. Niemal zawsze przyda się młotek, a najlepiej, aby były to co najmniej 3 lub 4 młotki o zróżnicowanych wielkościach. Najczęściej niezbędne okazują się również inne narzędzia ręczne, takie jak śrubokręty i klucze. Warto przygotować zestawy śrubokrętów oraz kluczy, gdyż nie można w pełni trafnie przewidzieć, które z nich będą potrzebne.

Nie obejdzie się również bez sprzętu do malowania. Wałek, zestaw pędzli, kuweta malarska to wyposażenie podstawowe. Planując malowanie sufitu, warto również wyposażyć się w kij teleskopowy lub drabinę. Kupując narzędzia do malowania, dobrze byłoby od razu wyposażyć się również w taśmę malarską, która znacząco ułatwia wykonanie prac remontowych.

Oczywiście niemal żaden remont nie obejdzie się bez elektronarzędzi. Podstawowe elektronarzędzia to wiertarka oraz wkrętarka. Przed rozpoczęciem remontu należy sprawdzić, czy w zestawie nie brakuje żadnych wierteł. Ponadto, przy niektórych pracach remontowych przydatna będzie szlifierka.