Zakup nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera wiąże się z koniecznością wykonania wielu prac dodatkowych, zanim lokal będzie się nadawał do użytku. Jedną z ważniejszych czynności jest podłączenie prądu. Odbierając mieszkanie w stanie surowym, musisz samodzielnie dopilnować kwestii podłączenia prądu, gdyż deweloper gwarantuje jedynie podłączenie go do budynku, a nie do mieszkania.

Umowa z dostawcą prądu

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, do jakiej firmy przypisana jest dana lokalizacja. Poszczególni dostawcy prądu maja przypisane obszary, w których dostarczają prąd. Możesz o to zapytać dewelopera. Niezbędne informacje bez problemu znajdziesz również w Internecie. Kiedy już wiesz, kto dostarcza prąd do Twojego budynku, skontaktuj się z daną firmą, aby wypełnić formularz, będący wnioskiem o instalację liczników w Twoim mieszkaniu.

Jak podłączyć prąd w zakupionym mieszkaniu?

Niezbędne dokumenty

Wysyłając wniosek o podłączenie energii elektrycznej, powinieneś mieć przygotowane odpowiednie dokumenty. Do formularza należy bowiem dołączyć tytuł prawny mieszkania. Chodzi o to aby poinformować dostawcę, czy mieszkanie jest w danym momencie zarządzane przez właściciela czy też może umowa podpisywana jest z najemcą. Dokumentem, który powinieneś dołączyć do wniosku jest akt notarialny zakupu mieszkania lub tez numer księgi wieczystej.

Ponadto, firma dostarczająca prąd będzie wymagała od Ciebie dostarczenia również tzw. zielonej karty. Jest to dokument, który przy odbiorze mieszkania powinieneś dostać od dewelopera. Zawiera on wszelkie niezbędne parametry techniczne mieszkania, niezbędne dla sprawnego i bezpiecznego podłączenia prądu.

Kiedy nie trzeba podłączać prądu?

Nie zawsze kupując od dewelopera nowe mieszkanie w Warszawie, Wrocławiu czy innym mieście, trzeba samodzielnie podłączać prąd. Kupując częściowo wykończone mieszkanie, np. z gotową łazienką, nie trzeba się martwić instalacją liczników prądu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba podejmować żadnych aktywności związanych z tematem prądu w mieszkaniu. Należy dopełnić formalności w kwestii przepisania na siebie umowy z dostawcą energii elektrycznej. Pierwotnie bowiem umowę podpisuje z nim deweloper. Nabywca mieszkania ma na wykonanie tej czynności 2 tygodnie.