Technologia Smart Home – czyli inteligentnego domu – jeszcze niedawno była zarezerwowana dla nielicznych. Dzisiaj natomiast nowinki technologiczne są na wyciągnięcie ręki w całkiem przystępnych cenach. Jednak czym tak właściwie jest inteligentny dom i czy rzeczywiście warto inwestować w technologię Smart Home?

Wszystkie instalacje w jednym miejscu

Smart Home to połączenie wszystkich lub niektórych instalacji domowych. Mowa tutaj choćby o instalacji grzewczej, elektrycznej, systemach rolet, monitoringu, urządzeniach RTV i AGD, czujnikach i o dowolnych innych instalacjach i urządzeniach, które można podłączyć do systemu. Sercem inteligentnego domu jest tzw. hub, z którym łączą się wszystkie podłączone do niego sprzęty. W ten sposób możliwe jest sterowanie wszystkimi wymienionymi instalacjami za pomocą jednego tylko panelu. Co więcej, z panelem tym można się łączyć bezprzewodowo, na przykład za pomocą smartfona.

Inteligentne domy – czy warto inwestować w technologię Smart Home?

Niezwykle wygodne rozwiązanie

Niewątpliwie jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania typu Smart Home, jest wygoda jaką zapewniają inteligentne domy. Integracja wszelkich urządzeń pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ponadto, istnieje możliwość sterowania instalacjami będąc poza domem. Przykładowo, użytkownik nie będący pewny tego, czy przed wyjściem z domu wyłączył jakieś urządzenie elektryczne, może to w ciągu chwili sprawdzić korzystając ze swojego smartfona.

Czy Smart Home to bezpieczna technologia?

Wiele osób nie decyduje się na nowoczesne rozwiązania, gdyż są im one nieznane, a przez to wydają się niebezpieczne. Czy technologia Smart Home jest bezpieczna? Nie ma wątpliwości co do tego, że inteligentne domy są nawet bezpieczniejsze niż inne. Bezpieczeństwo jest wręcz jedną z głównych zalet inteligentnych domów. Rzecz w tym, iż system, do którego podłączone są odpowiednie czujniki, informuje np. o pojawieniu się dymu czy o wycieku gazu. Ponadto, można tak ustawić system, aby po określonym czasie wyłączał urządzenia elektryczne. Istnieje również możliwość podłączenia do systemu instalacji alarmowej.