Mieszkania w blokach mają wiele zalet. Zwykle znajdują się w dogodnych lokalizacjach, ponadto dają poczucie bezpieczeństwa. Jednak są również minusy mieszkania w bloku. Mianowicie chodzi o hałas, dobiegający od sąsiadów lub z ulicy. Jak można sobie z nim poradzić? Okazuje się, że rozwiązań jest całkiem sporo.
Wyciszenie, wygłuszenie i wytłumienie mieszkania
Mianem wygłuszenia mieszkania określa się działania mające na celu uniemożliwienie przedostawania się do niego hałasu. Natomiast wytłumienie to utrudnienie rozchodzenia się falom dźwiękowym. Innymi słowy, wygłuszenie polega na izolacji ścian, sufitów, drzwi i okien. Wytłumienie natomiast to zakup poduszek, dywanów i innych elementów wyposażenia, od których nie odbijają się fale dźwiękowe. Wyciszenie natomiast oznacza wszystkie działania prowadzące do tego, że w mieszkaniu jest ciszej.
Skuteczne metody wyciszenia mieszkania
Istnieje wiele sposobów skutecznego wyciszania mieszkań. Przede wszystkim należy pomyśleć o izolacji ścian. W mieszkaniu zwykle nie ma możliwości ingerencji w strukturę ścian, dlatego trzeba zabezpieczyć je od zewnątrz. Mogą w tym pomóc tapety. Na rynku dostępne są specjalne tapety o zwiększonej grubości i chropowatości, która pochłania fale dźwiękowe. Jeszcze skuteczniejsze są panele ścienne, ze względu na większą grubość oraz zawartość w swojej strukturze pianki o wysokim wskaźniku pochłaniania dźwięków. Kolejny sposób to wykorzystanie ekranów akustycznych. Dobrej jakości ekrany pozwalają niemal całkowicie wyciszyć wnętrze. Niestety są one dość grube. Czasami grubość wynosi nawet 10 centymetrów, a więc ekrany akustyczne nieco zmniejszają powierzchnię użytkową mieszkania.
Chcąc wyciszyć mieszkanie, nie można poprzestać na ścianach. Warto rozważyć montaż sufitu podwieszanego oraz oklejenie drzwi matą akustyczną. Obicie drzwi wejściowych również powinno przynieść zadowalający efekt. Jeśli chodzi o okna, najlepiej zamontować modele dźwiękoszczelne. W innym wypadku dobrym pomysłem jest dodatkowe uszczelnienie okien lub montaż okiennic.