Pod wieloma względami zawód agenta nieruchomości wydaje się kuszący. Niektórzy z agentów zarabiają naprawdę wysokie prowizje za przeprowadzane transakcje. Ponadto jest to praca cechująca się bardzo elastycznym grafikiem. Oznacza to, że agent może planować dzień wedle własnego uznania. Jednak jak zostać agentem nieruchomości? Kto może to zrobić? Jakie są obowiązki agenta oraz ile realnie można zarobić, wykonując ten zawód?

Jak zostać agentem nieruchomości?

Zawód agenta nieruchomości, czy też pośrednika nieruchomości, gdyż ta nazwa również jest używana, jeszcze jakiś czas temu wymagał posiadania licencji. Mowa tutaj o wydawanej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami. Dzisiaj nadal chcąc zostać agentem można wyrobić taką licencję. Niemniej jednak nie trzeba tego robić. Posiadanie licencji nie jest wymagane prawnie już od 2013 roku. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że w zasadzie każdy może zostać pośrednikiem nieruchomości. Nie jest potrzebne nawet wykształcenie wyższe ani ukończenie żadnego szkolenia.

Agent nieruchomości - jak nim zostać? Zarobki, wymagania, obowiązki

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Wbrew pozorom zakres obowiązków agenta nieruchomości jest dość szeroki. Przede wszystkim jego zadaniem jest pokazywanie nieruchomości potencjalnym nabywcom czy osobom chętnym na najem. Pośrednik jest też obecny przy podpisywaniu umowy między obiema stronami transakcji. Odpowiada za wszelkie kwestie formalne, w tym także za sporządzenie umowy. Ponadto agent regularnie poszukuje Klientów, którzy będą zainteresowani jego usługami. Kiedy natomiast dostaje zlecenie, ma za zadanie przygotować ogłoszenie i zamieścić w odpowiednich miejscach, aby spopularyzować ofertę.

Zarobki agentów nieruchomości

Pośrednicy nieruchomości nagradzani są w systemie prowizyjnym. Oznacza to, że im większe sukcesy odnosi dany agent, tym więcej zarabia. Tym samym zarobki uzależnione są od umiejętności i zaangażowania. Szacuje się, że najlepsi agenci nieruchomości zarabiają nawet ponad 20 tysięcy złotych netto miesięcznie. Najsłabsi nie osiągają jednak nawet 3000 zł netto.