Wynajmowane mieszkania cieszą się aktualnie ogromną popularnością zarówno wśród studentów, jak i pracowników. W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba osób, które wybierają tę formę zamieszkania, gdyż posiadanie nieruchomości na własność niesie za sobą masę obowiązków. W takim przypadku kaucja za mieszkanie to jeden z podstawowych aspektów, z którymi należy się zapoznać, rozważając wynajem.

Kaucja za mieszkanie - co to właściwie jest?

Osoby, które decydują się po raz pierwszy na wynajęcie mieszkania, zawsze zadają sobie pytanie, czym w ogóle jest kaucja za mieszkanie i jakie niesie za sobą prawa oraz obowiązki. To nic innego jak forma zabezpieczenia właściciela mieszkania przez ewentualnymi uszkodzeniami mienia czy też nieuczciwym najemcą. Zwrot kaucji przysługuje osobom, które rozwiązując umowę wynajmu mieszkania, pozostawiają je identycznym stanie, jakim było w momencie podpisywania dokumentów.

Kaucja za mieszkanie nie zostanie zwrócona w przypadku, gdy niezbędne będzie pokrycie strat wynikających z ewentualnych uszkodzeń. W niektórych przypadkach może zostać ona zaliczona na poczet zaległości w czynszu czy też różnego rodzaju opłatach dodatkowych związanych z poborem wody, prądu czy też Internetu. Środki finansowe nie zostaną zwrócone również, jeżeli właściciel zaobserwuje różnego rodzaju braki w wyposażeniu.

Kaucja za mieszkanie – kiedy najmujący może nie zwrócić kaucji?

Kaucja za mieszkanie jako forma ostatniego czynszu

Właściciele bardzo często decydują się, aby kaucja za mieszkanie została zaliczona na poczet ostatniej raty czynszowej. Wbrew pozorom nie istnieją żadne przepisy prawa, które pozwalałyby na tego rodzaju działania. Jednak dopuszcza się tego rodzaju czynności pod warunkiem, że zostanie to uzgodnione z właścicielem mieszkania najlepiej w formie pisemnej.

Kaucja za mieszkanie zaliczona na poczet czynszu z reguły poprzedzona zostaje sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego, gdzie można znaleźć wszystkie informacje dotyczące aktualnego stanu nieruchomości i ewentualnych odchyleń od stanu początkowego. Jak widać, wynajem mieszkania w Lublinie, Warszawie czy każdym innym mieście w kraju niesie ze sobą wiele obowiązków dla każdej ze stron umowy!